sophiamoser
sophiamoser sophiamoser
  • 15-10-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 16 oranges is $1. What is the cost of 4 dozen oranges? The cost for 4 dozen oranges is $ ?

Respuesta :

kimcheung0202oxv7ef
kimcheung0202oxv7ef kimcheung0202oxv7ef
  • 15-10-2017
4 dozen equals to 48 pieces
48 ÷ 16 = 3
Therefore, the cost for 4 dozen oranges is $3
Answer Link

Otras preguntas

An analysis and aging of the accounts receivable of Hugh Company at December 31 revealed the following data: Accounts Receivable $900,000 Allowance for Doubtful
Look at the text featureHow does the text feature support David Livingstopurpose to portray Africa positively to Europeans?houys the comfortable living conditio
In order to induce Yellow Corporation to build a new manufacturing facility in Knoxville, Tennessee, the city donates land (fair market value of $400,000) and c
A piece of land currently owned by Alpha Chemicals Inc. is listed as a contaminated site on the National Priorities List (NPL). The piece of land was previously
Hurry only answer the top one
Einar sees Alexandra every day across the room in his history class, but has never talked with her. Einar likes the way Alexandra looks, including the way she d
how many moles 1 gram H2SO4
How are chords and secants alike? How are they different?
Which of the following statements regarding direct marketing is most accurate? Multiple Choice a.Direct marketing now allows customers to shop during regular bu
A passenger bus in Zurich, Switzerland derived its motive power from the energy stored in a large flywheel. The wheel was brought up to speed periodically, when