lilswiggy420 lilswiggy420
  • 15-10-2017
  • Mathematics
contestada

A 27 oz bottle of a new soda costs $2.25. What is the unit rate, rounded to the nearest tenth of a cent?

Respuesta :

mrjoshuap321
mrjoshuap321 mrjoshuap321
  • 15-10-2017
27 / 2.25 =
1 / x =
Divide 2.25 by 27 to get
.08 dollars per ounce
Answer Link

Otras preguntas

One of the compromises made between Northern and Southern states during the Constitutional Convention of 1787 concerned __________. A.)western land claims B.)c
tell ma the answer to the correct anwser to what is unitary
if j=12, what is j/3+3?
how to factor x^2-2x-1
draw a venn diagram and fill in the characteristics of the states of matter
What would most likely increase the carrying capacity for humans in a certain region?
The ratio of boys to girls in a class is 5 to 6 which is an equivalent. Ratio
what was the result of increased trade in the medieval ages??
What is 22.5% written are a fraction in simplest form?
dr.puegan also treated 440 dogs the precentageobese doge increased from 52.5% in 2010 to 55.0% in 2011 what was the precent increase