DyeJilaubreaviragirl
DyeJilaubreaviragirl DyeJilaubreaviragirl
  • 12-10-2015
  • Mathematics
contestada

Chin bought 12 pounds of apples for $6 use the ratio table to find the cost of buying 3 pounds of apples

Respuesta :

Shiori Shiori
  • 12-10-2015
If you simplify 12 over 6, you get 2 pounds for $1. And it is 50 cents for one pound, so you need to find it for 3 pounds. It would be $1.50
Answer Link

Otras preguntas

two or more tissues working together make up the blank level of organization.
Please Help ASAP 20pts A triangle has an area of 40 cm². The base and height are scaled by a factor of 4. The area of the resulting triangle is ___ square cm.
What type of camera is the most popular to capture photos on?
. To buy a car, Mitchell borrowed $17,000 for 3 years at an annual simple interest rate of 9%. If it takes him 3 full years to pay off the loan, how much intere
Calories are a unit of energy that are reserved for heat energy but can be directly converted to and from mechanical units of energy (Joules). How many calories
A running track has a straight stretch that measures 200m at the ends there aresemicircles with a radius of 16m. What is the distance of the running track?​
C In general, which of the following statements about teenagers is true? -They have fewer choices than toddlers. -They make less risky choices than adults. -The
Can you solve the equation “15b=60”
Solve the equations. Make conclusion. 3|x+12|=6 *Please put down the steps also.*
Which minor scale has 3 flats