Baileynicole085
Baileynicole085 Baileynicole085
  • 13-10-2015
  • Mathematics
contestada

Mr McKay bought b boxes of crackers for $3 each and p pounds of cheese for $4 per pound. How much did he spend in all.

Respuesta :

ZackFry
ZackFry ZackFry
  • 13-10-2015
In normal circumstances, you would multiply the amount of boxes by 3, and the amount of pounds by 4.  So you do the same here: 
3b + 4p

Mr McKay spent 3b + 4b in total 
Answer Link

Otras preguntas

There are fifty Regional Federal Reserve Banks, one for each state. o True O False NEXT QUESTION ASK FOR HELP
Marcus collected 5 fewer rocks than esha How many rocks did Marcus collect if esha collected 22 rocks?​
Eliza's backpack weighs 18 and StartFraction 7 over 9 EndFraction pounds with her math book in it. Without her math book, her backpack weighs 14 and StartFracti
Region where slavery was most common Region that contained the first colony to legally recognize slavery Region where enslaved persons were most likely to wor
solve for Q-392 = 28q​
-14x+28+6x=-44 simplify.
1. “In Europe, the century of 1700 was about intellectual and social development. On the other hand, the century of 1800 was more concerned with economic and po
Match the story element with its definition. Column A 1. Setting: Setting 2. Plot: Plot 3. Conflict: Conflict 4. Antagonist: Antagonist 5. Protagonist: Protagon
What Provides a cultural perspective on the event
 What one question do you need answered that you feel would take you into the new school year successfully?