Austin23217 Austin23217
  • 11-11-2017
  • Mathematics
contestada

The school janitor is going to purchase a vacuum cleaner to use in the classrooms. The regular price of a vacuum cleaner is $70. The janitor can buy a used one for $28. How much money will he save if he buys the used vacuum cleaner? 

Respuesta :

iby909
iby909 iby909
  • 11-11-2017
70-28=42 thats how much he will save 42$
Answer Link

Otras preguntas

Please help me now?????????????????????
Determine the equation of a line that is perpendicular to 4y = -3x + 20 and passes through the point (-3, -2)
5. Which of the following examples of emotional behaviors are displayed by infants up to 8 months? A. Aggression B. Showing pride in accomplishments C.
Rapid reproduction is an advantage of which process
Can someone help me please
How to write (x^2+3x)(x-2) in standard polynomial form?
PLEASE HELP ASAP!!!!!!!!!!!!! The legs of a right triangle are 3 units and 6 units. What is the length of the hypotenuse? Round your answer to the nearest hundr
Please help me guys with this question. Thanks
D. had reached a stage where quarterly markets were held in larger towns during the kamakura period. e. was the dominant economic activity in the society by 500
How to convert 2 kilogram = grams