jacksonmercy34 jacksonmercy34
  • 11-11-2017
  • Mathematics
contestada

Georgia has $16.38 in her lunch account. How many lunches can she but if each lunch costs $1.95?

Respuesta :

Quantum21
Quantum21 Quantum21
  • 11-11-2017
She can buy 「16,38/1,95」= 8 lunches
Answer Link
legomasterameer
legomasterameer legomasterameer
  • 11-11-2017
She can buy at least 8 lunches because $16.38 / $1.95 = $8.40

8.40 rounded to 8 because you can't buy a part of a lunch.
Answer Link

Otras preguntas

Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs. Not all tiles will be used. Match each exponential function to the description of its percent rate of
If two populations are merged, each with different frequencies of an allele at a locus, and random mating occurs immediately, how long will it take to achieve a
Hey scientist wonders what would happen if all the trees in the Amazon rainforest were cut down. Which of the following is the most ethical reasons for running
QUESTION 1!!!!!! Help asapppp
A line that goes from quadrant III to the quadrant I would have a slope of
This advertisement promotes a nicotine patch that helps smokers quit the habit. The line says, 'Smoking causes premature ageing.' Which of the following best ex
Internal respiration involves the A) movement of air into and out of the lungs. B) diffusion of gases between the alveoli and the circulating blood. C) exchange
Dumb question? (thats me name:) Can a STAKEHOLDER be a leader of an organization?
Describe three ways in which technology has helped treat the flu
Evaluate the expression: v ⋅ w Given the vectors: r = <8, 8, -6>; v = <3, -8, -3>; w = <-4, -2, -6>