robotdog05
robotdog05 robotdog05
  • 12-11-2017
  • Mathematics
contestada

Jack went to the store to buy apples. He bought 20 apples for $3.40. What is the (rate) amount of each apple?

Respuesta :

MathisLif3
MathisLif3 MathisLif3
  • 12-11-2017
34/200=.17
or 17 cents
Answer Link
leeannpatrick
leeannpatrick leeannpatrick
  • 12-11-2017
$ 3.40 / 20 = 17 cents
Answer Link

Otras preguntas

The Pritzker Music Pavilion in downtown Chicago is a technologically sophisticated and uniquely designed performing arts venue that hosts live concerts attended
Albert borrowed $12,000 at a simple interest rate of 6.9%. He paid off the loan in 5 years. What is the total amount that Albert paid?A. 4,140B. 16,140C. 7,860D
Which expression is equivalent to 1/4x+3−1/3x+(−2)?
Who was the empress Theodora married to?​
What made the initial U.S. system of government a confederacy? The states were _____________________________. The central government was ___________
these aqevsfvasfvasvaffbd
what are heterogeneous and homogeneous?
What can a candidate do to attract undecided voters In a swing state? Choose more than one answer. A. Cut back on fundraising efforts in that state B. Select
Which statements best describe an effective claim in an argumentative essay?
Round point .97 to the nearest tents