amu7 amu7
  • 12-11-2017
  • Mathematics
contestada

4 sweets cost 9p.
Find the cost of 20 sweets

Respuesta :

star030616
star030616 star030616
  • 12-11-2017
4 sweet---- 9p
20 sweet----- xp
4x=180
x=45
20 sweets cost 45 p
Answer Link
ImFailingEasyAs123 ImFailingEasyAs123
  • 12-11-2017
45p

4 goes into 20 5 times, so 9*5= 45p

* = times
Answer Link

Otras preguntas

The sum of two numbers is 95, and their difference is 61. What are the two numbers?
The sum of two numbers is 95, and their difference is 61. What are the two numbers?
McDonald's has sold more than a billion hamburgers. If it were possible to eat a hamburger every minute of everyday (day and night) without stopping, how many y
9/10 divided by (1/10 plus 2/5)
The sum of two numbers is 95, and their difference is 61. What are the two numbers?
There are 50 questions to answer in a trivia contest. Each player starts with 100 points. He or she earns 10 points for each correct answer but loses 4 points w
How long was a million days ago in hours?
is it true or false that after the american revolution conflicts in the northwest territory erupted between remaining british soldiers and native americans
There are 50 questions to answer in a trivia contest. Each player starts with 100 points. He or she earns 10 points for each correct answer but loses 4 points w
Taylor wants to make 2 1/2 times the quantity given in a recipe. The recipe calls for 1 3/4 cups of flour. How much flour will Taylor need?