jordynnn1 jordynnn1
  • 13-11-2017
  • Mathematics
contestada

a store is selling cookies for $8 for 12 bags. how much will it cost if you want to buy 30 for your class?

Respuesta :

ricoprs123
ricoprs123 ricoprs123
  • 13-11-2017
$240 dollars is the answer
Answer Link
kaileefunk kaileefunk
  • 13-11-2017
Set a proportion

$8/12 bags= x/30 bages
12*2.5=30
8*2.5=20=x

Final answer: $20
Answer Link

Otras preguntas

Solve these equations.|x−3/4| =5 6/7 x=?​
Oald writes a check for $700 to savannah. savannah indorses the check in blank and transfers it to twitchell, who alters the check to read $7,000 and presents i
Carbon can bond with up to ___ other atoms.
The first progressive felt called to action by
Which of the following characteristics are found in Rousseau's Confessions and support the notion that he was the “Father of the Romantic movement?” Select all
You are purchasing a 20-year, zero-coupon bond. the yield to maturity is 8.68 percent and the face value is $1,000. what is the current market price?
27.Read the sentences below.Tick the sentence which is written in the passive voice. what one?.The animal shelter pu
Which of this following functions are even functions of x, and which are odd? (i) x (ii) /x/ (iii) x^4 (iv) sinx (v) cosx (vi) tanx (vii) sin2x
Is yeast the same as baking powder
find the solution set by factoring and using the zero product rule or by using the quadratic formula 3x^2-x-1=0 enter your answer in fractional form using exact