mirandaflores mirandaflores
  • 14-11-2017
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, a 16-ounce bottle of apple juice costs $3.20. What is the cost of the apple juice per ounce?

Respuesta :

bayjo98241
bayjo98241 bayjo98241
  • 14-11-2017
$3.20 / 16 oz = 0.2 = $ 0.20 / oz
Answer Link
altavistard
altavistard altavistard
  • 14-11-2017
You are to calculate the "unit cost" here.

Divide $3.20 by 16 oz:

                      $3.20
Unit cost = ------------- = $0.20/oz  = twenty cents per ounce
                     16 oz
Answer Link

Otras preguntas

−1/2(7z+4)+1/5(5z−15) =
Find the slope of the tangent line to the graph of 2y³ + y - 2 = x at (1, 1).
We’re popes descendants of God?
What is 68+1-1+1-1+1-1+1-1?
Determine the domain and range of the graph of the transformed function shown
HELP SOLVE FOR 24 points
SOMEONE PLS HELP ME!!!!!!Match the statements with their correct reason to complete the proof. Given: AB = BC and AD = CD Prove: Triangle ABD Triangle CBD
A ship sails 7 miles from port p on a course of 027 degree to port q, changes course to 290 degree and sails a further 9 miles to a port r. Calculate the distan
Which of the following statements does not provide evidence that differences in mice coat color could have evolved through natural selection. (A) Evidence sugg
The siding of a house is 2250 square feet. The siding needs two coats of paint. 1 quart costs 18 dollars and covers 80 square feet; 1 gallon, costs 29 dollars