lissaqween12 lissaqween12
  • 14-11-2017
  • Mathematics
contestada

Sasha spent $6 on packages of gum how many more packages of gum that cost $ 1.20 each can she buy if she has a $20 bill

Respuesta :

VivaciousLyla
VivaciousLyla VivaciousLyla
  • 14-11-2017
20 - 6 = 14

14/1.20 = 11.67

So, Sasha can by 11 more packages of gum.

I hope that helped! c:
Answer Link

Otras preguntas

Why did so many Aztecs die from European diseases? ILL GIVE BRAINLYEST TO RIGHT ANSWERA. They were not civilized enough to develop medicines to stop the disease
Any good ww2 summarized links? Would prefer short and summarized ones since I'm just trying to take a general look. Both videos and texts work. Doesn't have to
A necklace has green and blue beads in the ratio 4:3. There are 24 blue beads on the necklace. How many green beads are there?
Which choice is equivalent to the product below when x > 0?
Financial management usually involves:- A. Procurement: generally the final purchasing of goods or services, typically for business purposes. B. Allocation: the
Vandelay Industries is considering the purchase of a new machine for the production of latex. Machine A costs $3,210,000 and will last for six years. Variable c
J'K'L'M' is a translation of JKLM by vector (-6/2). What are the coordinates of K'? What are the coordinates of M'?
a) 1 8/11÷ 1 5/35 please answer
Write down the rule in your own words to describe this pattern:3-6;12;-24;48​
Suppose 50% of politicians are lawyers. If a random sample of size 780 is selected, what is the probability that the proportion of politicians who are lawyers w