ashleydayanaher ashleydayanaher
  • 14-11-2017
  • Mathematics
contestada

Suppose that 13 inches of wire costs 52 cents at the same rate how many inches of wire can be bought for 24 cents

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-11-2017
The answer is 6 inches of wire.
Steps:
First, divide 52 by 13.
You get 4.
So each inch of wire cost 4 cents.
Next, divide 24 by 4.
You get 6.
So 6 inches of wire can be bought for 24 cents.

Hope this helps you! (:
-PsychoChicken4040
Answer Link
NafisM123
NafisM123 NafisM123
  • 14-11-2017
it would be 6 because 52/13 is 4 so its 4 cents per inch
next you do 24/4 which gives you 6 inches
Answer Link

Otras preguntas

Can someone please help me with this question? Thank you if you do What kind of experience did the Romantics mostly write about? a. The experience of animals b
start time is 5:10pm Elapsed time: Read: 15 min. Homework: 23 min.
changes occurred in china geographically as result of sun yat sen 1911?
Can anyone explain to me how to do box plots?! I don't understand...
What was the first country to prompt an all-out land grab in Africa by other European countries? A).Great Britain B).France C).Spain D).Portugal
Janet made the rectangular quilt below. What is the area of the quilt? A. 104 in. B. 208 in2 C. 2,668 in. D. 2,668 in2
An investment has an installed cost of $527,800. the cash flows over the four-year life of the investment are projected to be $221,850, $238,450, $205,110, and
Find c if f (x)=-3 A.x=-3 B.x=5 C.x=6 D.x=-2
Mr. quinones, a fifth-grade teacher, gives a blue plastic star to each student who achieves a high score on a math or spelling test. at the end of the semester,
Geometry please help