bethgraw bethgraw
  • 15-11-2017
  • Mathematics
contestada

a pound of cherries is normally $5.00. Today there is a 20% discount. What is the sale price

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-11-2017
The Answer Is $4.00
Hope This Helps!

Answer Link
vielisesnicasio vielisesnicasio
  • 09-12-2018

Answer:the discount number is $1.00 and the whole price is $4.00


Step-by-step explanation:


Answer Link

Otras preguntas

Marco is reconstructing his expenses for the past two weeks. Here are the records of his expenses: Transaction Cost ($) T-shirt 20 Gas 22 Movie 13 Video game 39
What is the value of x? a.3 b.4 c.6 d.8
Determine the number of moles of air present in 1. 35 L at 750 torr and 17. 0°C. Ideal Gas Law formula: PV = nRT(R = 62. 396 L•torr/mol•K) Which equation should
if a dozen eggs cost $1.35 what is the unit cost? A) $0.11 B)$0.13 C)$1.23 D)$4.29
Help me please I beg of you
Advise a friend on how to effectively deal with stress resulting from failing a grade
Select the correct answer. Which type of essay can be identified by including the phrase "during the same period"? A. description B. compare and contrast C.
In what real-world scenario do we use systems of equations? 1.What twenty-first century task does this tool help us manage? Explain how your tool is used for th
How do oil and natural gas reserves contribute to Russia and the region's economies?
Shabelly practiced for 4 2/5 hours during week one, then 9 2/3 hours the following week. How many hours did she have in total?