mrcooldude80 mrcooldude80
  • 14-11-2015
  • Mathematics
contestada

1.5kg of rice cost 9.60 find the price of 1 kilo of rice

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-11-2015
Divide 9.6 by 3 to find .5 kg. Multiply that number by 2 to get the price for 1 kg. ($6.40)
Answer Link
Neuron
Neuron Neuron
  • 14-11-2015
1.5 kg of rice ... 9.60
1 kg of rice ... x = ?

If you would like to know the price of 1 kg of rice, you can calculate this using the following steps:

1.5 * x = 9.60 * 1
1.5 * x = 9.6    /1.5
x = 9.6 / 1.5
x = 6.40

The correct result is 6.40.
Answer Link

Otras preguntas

eric has been donating books he no longer needs to his local library. after 3 months of donating, he had 157 books left in his room. after 8 months of donating,
what happen to the bulb when it is in series connection?
what is the highest common factor of 12 and 49?
The running time for movie A is 33 mins more than twice the running time for movie B. If the running time for movie A is subtracted from triple the running time
Fitness can be achieved only through ?
What factors slow down economic development of US?
Complete the second sentence so that it has similar meaning to the first sentence. Do not change the word given. :)She promised to look into my case personally.
What factors slow down economic development of US?
want a telugu poem on truth
eric has been donating books he no longer needs to his local library. after 3 months of donating, he had 157 books left in his room. after 8 months of donating,