Bunems
Bunems Bunems
  • 15-11-2015
  • Mathematics
contestada

Mr. Swanson bought a package of 10 disposable razors for $6.30. He found that each razor lasted 1 week. What was the cost per day ?

Respuesta :

bobeld
bobeld bobeld
  • 15-11-2015
$6.30 ÷ 10 = $ .63 per razor and if one razor lasts a week (7 days)  Then $.63 ÷ 7 = 
$ .07 per day
Answer Link

Otras preguntas

genetic modification of food crops is considered controversial because
Monitoring cash flow and keeping track of the bottom line of a business are responsibilities for whom?
please help me To which parts of the United States did most African Americans migrate during the Great Migration that followed World War II? A. northern and sou
What events led to the violence of “Bleeding Kansas”?
Fill in the blank with the correct response. ————— surveys are measurement tools that use a series of questions to obtain data from respondents.
Which is the graph of f(x) = x^2- 2x + 3?
A second boat passes by your port, at a distance of 1,500 feet from shore. 10 seconds later, the boat is 2,000 feet away from you. how fast was the boat going?
Look at the image below. Find the area of the parallelogram.
solve the equation b/4+2=-1. b=
The value of a in the equation, a-6=9 is PLS HELP ME!!!