kyahshannon25 kyahshannon25
  • 12-01-2018
  • Mathematics
contestada

Determine which is less expensive per can, a 6-pack of soda for $2.20 or a 12-pack of soda for $4.25.Explain.

Respuesta :

chainsawsyrup
chainsawsyrup chainsawsyrup
  • 18-01-2018
1 / $2.2 = .45 cents. for a can.
1 / $4.25 = .23 cents for a can.

That means the 12 pack is cheaper.

I hope this helped :)


Answer Link

Otras preguntas

When a cancer cell replicates, what occurs next? A. The original cell dies, and the new cancer cell replicates. B. The new cancer cell replicates along with the
Pls help me on this 6th grade math question and I will need an explanation thank you :)
Drying its wings by the pool, Sarah saw a wet bee. What is the best way to revise this sentence? Sarah saw a wet bee drying its wings by the pool. Sarah saw a w
A sociologist sets up an experiment on the effects of energy drinks on sleep. The individuals who are given a placebo drink are considered to be the
Y=4x^2-16x+12 write the equation in vertex form
Which excerpt from The Land, Part 4 is an example of direct characterization of Paul? I asked him if Mitchell could go with us. "He's right good with horses now
How many countries saw a growth in armament spending between 1890- 1914?
describe what you see happening in this cartoon
I need help with this two please
Trigonometry Quiz, see photos attached.