duganjdawg97 duganjdawg97
  • 15-01-2018
  • Mathematics
contestada

If the unit price for watermelon is $0.24 per pound and Jared pays $1.68 for a watermelon, how many pounds does his watermelon weigh?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-01-2018
Do 1.68/ .24
The answer is 7 pounds
Answer Link
ndurairajownkpq
ndurairajownkpq ndurairajownkpq
  • 15-01-2018
to find this price we need to divide 1.68/0.24

the anwser is 7 


Therefore his watermelon is 7lbs


If you have anymore questions feel free to ask

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following topics is frequently covered during patient education? a. Mental health b. Transportation needs c. Billing questions d. Medication manage
Book report on Ninth Metal from each chapter Chapter 1-15
A line passes through the point (-4, 1) and has a slope of -2. Write an equation in slope-intercept form for this line.
Hey can anyone pls answer these!
648+726 divided by 2,592 multiplied by 100
When twenty is reduced by one-third of a number, the result is 19. Find the number.
The Big Dipper is an example of an observed pattern of stars called a ___________.
Why are there variances in settlement and human development patterns around the world?
Find the value of (3 -1 × 4 -1 ) ÷ 2 -2 .
-3(v + 2) - 2v simplify and use distributive property