tsmack tsmack
  • 15-01-2018
  • Mathematics
contestada

Malcolm bought 6 bowls for $13.20. What is the unit rate

Respuesta :

Iamdegenius Iamdegenius
  • 15-01-2018
You divide the total amount by the umber of items. 13.20 divided by 6. This is 2.2. The unit rate is 2.2 dollars
Answer Link
djmakalou
djmakalou djmakalou
  • 15-01-2018
$2.20 per a bowl, because to find the unit rate you'll have to divide the amount into the price (to find the cost for one).
Answer Link

Otras preguntas

250( 1 /2 ) ^1000 / 2000 , which number is a factor?
An animal shelter has 14 puppies. If the puppies are 28% of the total dog and cat population, how many dogs and cats are in the animal shelter?
The table shows the relationship of how many pounds of apples are needed to make a certain number of pies: Number of Pies 5 10 15 Pounds of Apples 2 4 6
Expalin the four stages of Warren Thompson's demographic transition model
Each side of the equilateral triangle shown is 3 inches long. What is the height of the triangle?
how do you graph a direct variation
Which net represents the figure? AKA the rectangle
Plz help me this is science
what do you add to 15/4 to make it 4
Calcule a área do círculo que tem de diâmetro a 20cm