raiyahmcgill raiyahmcgill
  • 16-01-2018
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of $2.50 for 10 pens

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 16-01-2018
so just do 2.50 divided by 10 which is $.25 for 1 pen.
(also little hint for things dividing by ten that end with a 0 just take the 0 away from the end and move the decimal  1 before it.)
Answer Link
Аноним Аноним
  • 16-01-2018
Hello there,
The unit rate is found by how much 1 pen would cost. Divide 2.50 to 10 to get 0.25, therefore each pen would cost $0.25. Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

how many colors are in the rainbow ? and what is the phrase
please help me with this question image attached
If you weighed 110 pounds on Earth, you would weigh --------- pounds on Mercury.
What is the revenue?
25 POINTS!! Which two phrases in this excerpt from Alexander Pope's "An Essay on Criticism" are oxymorons? Such (shameless Bards) we have; and yet 'tis true, Th
question one* w•63=11question two* 17=t•90
Which does the following illustrate Cameron wants a modest house with enough property to keep
pls this is due today :(
what is the equation has intercepts at x(1, 0, 0), y(0, -1,0), and z(0, 0, 2)
A club had some money to purchase new chairs. After buying 355 chairs at $199 each, there was $1,068 remaining. How much money did the club have at first