ashwatsonthewriter
ashwatsonthewriter ashwatsonthewriter
  • 16-01-2018
  • Mathematics
contestada

a gas station charges 2.19 per gallon gas. use function notation to describe the relationship between the total cost c(g) and the number of gallons purchased g.

Respuesta :

gypsyhorse4me
gypsyhorse4me gypsyhorse4me
  • 16-01-2018
c(g) = 2.19g

Hope this helps!!
~Kiwi
Answer Link
fatimah2017
fatimah2017 fatimah2017
  • 16-01-2018
8. A gas station charges $2.19 per gallon of gas. Use function notation to describe the relationship between the total cost C(g) and the number of gallons purchased g. a. C(g) = -2.19 g b. g = 2.19C(g) c. C(g) = g + 2.19 d. C(g) = 2.19g I think its C.


Answer Link

Otras preguntas

HELP PLEASE! 7. Driven from their towns along the Arkansas River, the Wichita established a city-state on opposite sides of the Red River centered in _______.
What are the key benefits of Photoshop for graphic editors?
How many solutions can be found for the system of linear equations represented on the graph? A) no solution B) one solution C) two solutions D) infinitely m
Find the unit rate $8.25 for 5 cupcakes
What’s the answer and work for 8.) SOMEONE HELP ME WITH THISS
Kristen just deposited $6,500 into a new bank account that pays 4.5% interest the first year and 3% compounded annually each year after that. If there is no oth
the main purpose of the settlement of Jamestown was to
Which of the following involves convection currents? A. burning fossil fuels B. wind patterns C. solar panels D. ozone E. heating blankets
Which of the following is equivalent to 2100 gram
Why was an amendment to end slavery necessary