cjbrookshire cjbrookshire
  • 16-01-2018
  • Mathematics
contestada

The cost of cheese varies directly with the number of pounds bought. If 2 pounds cost $8.40, find the cost of 3.5 pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 16-01-2018
well first of all you need to divide 8.40 by to to get 4.20 the you multiplie it by 3 to get 12.60 the you need to take 4.20 and divid it by 2 again for the .5 to get 2.10 the add it to the 12.60 to get 14.70 and there you have your answer which is $14.70
Answer Link

Otras preguntas

What is the correct name for N2O
A boat has a porthole window, of area 0.00849 m^2, 6.25 m below the surface. The density of sea water is 1027 kg/m^3. The air inside the boat is at 1 atm. What
who presently holds the office​
2AlF3 + 3K2O → 6KF + Al2O3 How many grams of AlF3would it take to make 15.524 g of KF? ?g AlF3 (use 5 sig figs)
: 2/18 of the students in Mr. P’s classroom had blonde hair. If there were 36 students in his class, how many students did not have blonde hair? HELP!
What is the most effective revision to make in sentence 23? (23) For example, the iguana, a WebMD article states, sneezes more often than any other animal and m
What do they ask on FLVS Spanish 1 module 2 DBA 7,06
An avid collector wants to purchase a signed basketball from a particular playoff game. He plans to put away 4% more money each year in a safe at his home to sa
which had the biggest affect on the U.S. The Great Depression or virus Today?
How do I change my brainly profile picture? help Needed ASAP!