2k2 2k2
  • 13-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit price of 20 tickets for $16.00

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-12-2015
To find the unit Price all we need to do is DIVIDE. so, lets DIVIDE:- 

16.00 ÷ 20 = 0.8

So, Unit Price:- $0.8 per ticket.

Check your work:-

0.8 × 20 = 16

So we were right!!! :) 

So, Unit Price:- $0.8 per ticket. 

Hope I helped ya!!!!!!!!!!!
Answer Link
Neuron
Neuron Neuron
  • 13-12-2015
If you would like to know what is the unit price of 20 tickets for $16.00, you can calculate this using the following steps:

20 tickets ... $16.00
1 ticket ... $x = ?

20 * x = 16 * 1
20 * x = 16     /20
x = 16/20 = 4/5
x = $0.8

Result: The unit price is $0.8.
Answer Link

Otras preguntas

açıklamasıyla beraber cevabını veriniz
Make y the subject of the formula.- A=r(y + 2 ) / 5
Which statement about scientific notation is true? A. It provides a way of measurement without units. B. It is a system of mathematical symbols used to describe
[tex]if \sqrt{x}2x+5=5 then the value ofx is[/tex]
Can someone type this sentence like your talking in a Russian accent? “Hello. My son and I have to get across the base in order to get to the far-east of Russia
factorise 6a²-ab-b² completely​
The cost of 12 oranges and 7 apples is $5.36.
what government job george washington
Which expression is equivalent to -9 + f + 2f?
A person standing on an escalator reaches the top in 3 minutes. How many minutes will it take the person to reach the top if he walks up the moving escalator at