adudorothy66 adudorothy66
  • 11-02-2018
  • Mathematics
contestada

Kayla bought 16 bagels. she paid a total of $20. write an equation to determine whether each bagel cost $1.50 or $1.25

Respuesta :

cbaxte01 cbaxte01
  • 11-02-2018
16b=20
16b/16=20/16
B=1.25
B is bagel.
Therefore, each bagel is 1.25.
Answer Link

Otras preguntas

The human body is organized into the following structural levels (smallest to largest)a) atoms, cells, systems, tissues, molecules, organs.b) organs, tissues, m
What is the main symptom of primary non-bacteremic pseudomonas infections?a) Feverb) Rashc) Nausead) Diarrhea
Which one of the following statements must be true if the expression x = Vā‚€ā‚œ + at is to be used?A. Both Vā‚€ and t are constant.B. t is constant.C. a is constant.
Which of the following is not a view that an advocate of protectionism would likely have? 1) Free trade promotes economic growth 2) Import restrictions protect
Serious error sent by FBI NCIC Quality Control staff____
berto got 70 percent of 50 in his science 2nd quarterly examination , what is his score
What is IMREPR Code 8G?
You don't have to repeat a juvys BOR if? a. You've already given them within 1 hour b. The juvenile refuses to listen c. The juvenile's parent is not present d.
nasdaq is the best-known example of a direct market. select answer from the options below a. true b. false
A resident has trouble chewing and swallowing and cannot tolerate a regular or soft mechanical diet. What type of diet would be most appropriate for this reside