ashleyalvaradoorft9d
ashleyalvaradoorft9d ashleyalvaradoorft9d
  • 13-02-2018
  • Mathematics
contestada

pens are bought at $0.95 per dozen and sold in groups of 4 for $2.25. find the profit of 15 dozen pens

Respuesta :

lexbex17 lexbex17
  • 13-02-2018
$9.60 because 4 times 3 is 12 so that’s 12 pens right there in 3 groups of 4 which 2.25 is the cost for one romp so 2.25 times 3 is 6.75 and u need 15 so 15-12 is 3 so u need 3 more and one pen cost 0.95 times 3 is 2.85 so that plus 6.75 is your answer for your profit of $9.60
Answer Link

Otras preguntas

The two anti slavery newspapers were the
The following relates to a proposed equipment purchase: Cost $ 157,000 Salvage value $ 5,000 Estimated useful life 4 years Annual net cash flows $ 52,600 Deprec
Evaluate the expression 3√64
10 times what equals 2204622621.8488?
With Newton’s mechanics came powerful machines, and eventually the steam engine, the motive force which reshaped the world by overturning agrarian society, spaw
Which function of x has the least value for they intercept?
The bakufu system Group of answer choices implemented the use of the uji wherever it came to power. produced Confucian scholars for the Japanese bureaucracy. ne
Are all numbers natural numbers
(x + 1)(x + 3) + (x + 2)(x + 4)
Wandervogel (plural: Wandervögel; English: "Wandering Bird") is the name adopted by a popular movement of German youth groups from 1896 to 1933, who protested a