liandra123
liandra123 liandra123
  • 13-02-2018
  • Mathematics
contestada

Ariana’s car used 100 cups of gasoline during a drive. He paid $3. 12 per gallon for gas. How much did the gas cost?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 13-02-2018

there are 16 cups per 1 gallon

100 cups / 16 = 6.25 gallons

6.25 x 3.12 = 19.5

 the gas cost $19.50

Answer Link

Otras preguntas

When Deema begins her drive, she is 400 mi from home. For the first two hours, she drives on country roads atan average rate of 25 mph. Then she drives at an av
Is this a metaphor?"I held onto the railing as if my life depended on it."​
Why is Extra physical Comfort needed while Commuting and travelling?​
Someone plz help :( Side Lengths Angle Measures 6.6 in. 45∘ 9.4 in. 90∘ 6.6 in. 45∘ Based on the measurements, which answer best describes the triangle?obtus
do you consider Enkidu a hero
The histories of the peasants in medieval Europe, the Africans in the New World, and the native population in colonial Latin America are similar in that each gr
Someone please help with this question. From my knowledge the answer I believe to be correct is 4Em but I’m still not so sure. Please explain! Answer choices: 1
Classify each item as either a positive or a negative effect of British colonialism in India as experienced by native residents. Group of answer choices improve
Can someone please give me the (Answers) to this? ... please ...
A rectangle has a perimeter of 270cm and its length is 2½cm times its width find its width​