chatteringphotos chatteringphotos
  • 12-01-2016
  • Mathematics
contestada

Apples are on sale for $1.20 a pound. Logan bought 3/4 pound. How much money did he spend on apples?

Respuesta :

Billymkhoi
Billymkhoi Billymkhoi
  • 12-01-2016
3/4 pound* ($1.20/ 1 pound)= $0.90

Logan spent $0.90 on apples~
Answer Link

Otras preguntas

Ud. __________en la clase de inglés. (estar)
Give examples of changes in economy and culture occurring at global and local scales
Choose the situation in which the reporter is NOT biased: A. The reporter is writing a story about his dislike of exercise. B. The reporter is writing a story a
PLEASE PLEASE HELPPP!!!! ILL GIVE A BRAINLIEST IF UR RIGHT!! Wireless technology allows professionals to do which of the following? charge their cell phone bill
loss of license is an example of what problem caused by inappropriate use of alcohol and other drugs A.Financial B.personal C.legal D.public
How do I slice these two problems?
When an event is almost certain to​ happen, its complement will be an unusual event?
Jack invested some money in a bank at a fixed rate of interest compounded annually. The equation below shows the value of his investment after x years: f(x) = 3
Give one example about how the structure of a cell can reflect its function
Looking at map 1-3, what area or areas do you think were most likely to be fought over between the four near eastern empires around 1400 b.c.e.