Seudónimo Seudónimo
  • 13-01-2016
  • Mathematics
contestada

if 3.5 pounds of apples cost $4.55 what is the total price of 1 pound of apples?

Respuesta :

tonimae23
tonimae23 tonimae23
  • 13-01-2016
4 dolllars and 55 cents divinded bt 3.5 pounts equals 1 dollar and 30 cents. $1.30
Answer Link
Billymkhoi
Billymkhoi Billymkhoi
  • 13-01-2016
$4.55/ 3.5 pounds= $1.30/pound.

The final answer is $1.30/pound~
Answer Link

Otras preguntas

Which lists three units of an organ system in order from the simplest to the most complex? red blood cell → heart → tissue skeleton → bone → bone cell muscle ce
Why is a claim supported by a great variety of data more trustworthy than a claim made by an individual person?
If 9x+2a=-3a+4x then x equals
Collecting information about an audience concerning their age range, gender, and ethnicity is part of a _____ analysis. science-forums
Kernels of corn are heated and become popcorn. Why is this a chemical change? A) The size and color of the corn have changed B) The kernels change due to their
African slaves were brought to the English colonies to meet the demand for Answer labor brought about by large-scale farming.
Please tell me if my answers are right or wrong and help me pleaseeeeeee
An atom emits a photon of wavelength 1.08 meters. What is the energy change occurring in the atom due to this emission? (Planck's constant is 6.626 × 10-34 joul
Which equation defines the graph of y=x^2 after it is shifted vertically 3 units down and horizontally 5 units left? A) y=(x-5)^2 - 3 B) y= (x+5)^2 - 3 c) y=(x-
a key belief of John Locke in the establishment of government