JessicaSontay9105 JessicaSontay9105
  • 13-03-2018
  • Mathematics
contestada

Molly can either take her lunch or buy it at school. It cost $1.95 to buy lunch. If she wants to spend no more than $30 each month, how many lunches can she buy at most?

Respuesta :

kyleelippencott kyleelippencott
  • 15-03-2018
The answer is 16 days because 30/ 1.85 = 16 days
Answer Link

Otras preguntas

Valley schools have a student population of 1,608 students .if there are an equal number of students in the 6th grade levels, how many students are in each grad
A rock is thrown off a cliff with a speed of 5 m/s downward. How far will it fall after 7 seconds have elapsed? Free-fall Acceleration is -10 m/s^2 I also need
Mr. Griffin has a class full of students with high achievement motivation. To help these students do well on his calculus exam, Mr. Griffin should write questio
An arithmetic sequence is given below. 15, 19, 23 ,27 … Write an explicit formula for the nth term an
Paano mo mapapanatili na gumagana ang iyong negosyo sa gitna ng pandemic na ito?​
How do you embody the burger king® brand values of dreaming big, meritocracy, and authenticity?.
2 tbsp. of peanut butter have 0.25 of total carbohydrate a day what fraction is that?
y = x square - 4x + 6
Function: More on describing a person Audience: Readers of a school newspaper Goal: To write an article about Izé Bola, a new exchange student 12 POINTS and bra
Impact of colonization