kinzpoo123 kinzpoo123
  • 14-03-2018
  • Mathematics
contestada

Aliyah had $24 to spend on seven panicles after buying them she had $10. How much did each pencil cost

Respuesta :

VivaciousLyla
VivaciousLyla VivaciousLyla
  • 14-03-2018
Hello!

Subtract the $10 from the amount of money Aliyah had to spend because we already know that she will NOT use the $10 towards the pencils.

24 - 10 = 14

This is how much money Aliyah spent on seven pencils. Now, we must find the cost of each individual pencil.

Next, divide this by the amount of pencils Aliyah bought (7):

14 ÷ 7 = 2

ANSWER:

Each pencil cost $2.00.
Answer Link

Otras preguntas

It’s number 9. Please help me!
Can someone put all these words in a 1 paragraph. Contempt, Assess, Dogmatic, Adhere, Defect, Alienate, Affluent, Absurb, Compile, Doctrine.
Why is Zitkala upset when her hair is cut?'
What is it called when a company owns all of the different businesses on which it depends for its operation?
how many languages contributed to the word syllable A-4 B-5 C-1 D-2
A manager who wants to give his team the highest amount of autonomy should select _____.
even though they lived on many different islands, early people of the Oceania were alike in that they a) ate the same food b) were of the same race c) spoke t
Performance assessment 12 how can people prevent diseases from spreading
When chords intersect in a circle, the vertical angles formed intercept congruent arcs. always, sometimes, never?
The average of 25, 29, and x is 29. Find x.