aprice aprice
  • 13-08-2014
  • Mathematics
contestada

mom paid $2.40 for a 3/4 pound of cereal, how much is that per pound

Respuesta :

mariamikayla
mariamikayla mariamikayla
  • 13-08-2014
3/4=0,75

2,40$........0,75
x................1

x=2,40/0,75

x= 3,2 $ per pound
Answer Link
AL2006
AL2006 AL2006
  • 13-08-2014
($2.40)  divided by  (3/4)  is the same thing as  ($2.40)  times  (4/3) .

($2.40) x (4/3) = ($9.60) / 3 = $3.20
Answer Link

Otras preguntas

A. 102 B. 138 C. 122 D. 85 PLEASE HELP I NEED 100%
Based on the historical context information, how does Elizabeth Cady Stanton use the popular view of women to argue for women’s rights? A. She states that wome
In what way is genetics related to a child's risk of developing obesity? a. ​heredity contributes to tendencies to overeat, to be sedentary, or to be less able
Pleaseee Help Extra points ... SO CONFUSED Chance has hired a construction crew to renovate his kitchen. They charge $3.12 per square foot for materials and $1
A family spends 1⁄10 of its annual income for housing, 1⁄4 for food and clothing, 1⁄5 for general expenses, and 2⁄15 for entertainment. What fractional part of
Connie has 4 lists about trees in her notes. Which of her lists gives names of products that we can get from trees? A) birds, squirrels, termites, beavers
I need help on my math
What allows us to develop a theory
For what value of b will the line joining points p and q be parallel to the y-axis P(5b-1,8) Q(9,-7)
Solve for x. 2x − 13 = 3x + 18