awebster0705p70yoh awebster0705p70yoh
  • 11-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 24-fl-oz jar of spaghetti sauce sells for $2.69. another jar that holds 1 quart of sauce sells for $3.29. which is better buy

Respuesta :

20velezedgar
20velezedgar 20velezedgar
  • 11-04-2018
The quart is the better buy because it is 10 cents an ounce 
Answer Link

Otras preguntas

a square as 9 inch sides. every side of a pentagon is also 9 inches long. are their perimeters the same? explain your answer.
Which ethnic group was rewarded by the British for their willingness to learn English and attended British schools? a Yoruba b Fulani c Igbo d Hausa
An increase in immigrants added to the numbers of people looking for jobs. True False
What must the government do first before classifying information?
Five years ago, Orville was twice as old as Wilbur. Five years from now, Orville will be one and one half times as old as Wilbur. How old is each now?
3x+4y=25 3x-3y=-3 Following system of equations write answer as an ordered pair
Which sentence does not contain any errors in capitalization? A. That animal is a Tasmanian devil, not a dog! B. Nothing is more beautiful than the new england
Find the GCF of (6x, 9x^2)
division problems that equal 3 remainder 12
a village created by people from another area