noodleforfree noodleforfree
  • 12-04-2018
  • Mathematics
contestada

At the greenhouse, 1 ivy plant and 4 ferns cost $15.70. Three ivy plants and 6 fern cost $26.28.

Respuesta :

calculista
calculista calculista
  • 22-04-2018
the complete question is
At the greenhouse, 1 ivy plant and 4 ferns cost $15.70. Three ivy plants and 6 fern cost $26.28. What is the cost of each plant and each ferns?

let 
x-------------> the cost of each ivy plant
y-------------> the cost of each ferns

we know that
x+4y=15.70-------> equation 1
3x+6y=26.28-----> equation 2

using a graph tool
see the attached figure

the solution is 
x=1.82
y=3.47

the answer is
the cost of each ivy plant is $1.82
 the cost of each ferns is $3.47

Ver imagen calculista
Answer Link

Otras preguntas

The fountain contains 20 pennies and 9 dimes. A coin is randomly taken and not replaced. A second coin is randomly taken. What is the probability that both coin
Members of the Porifera phylum have a. no skeleton. b. an exoskeleton. c. an endoskeleton. d. either an exoskeleton or endoskeleton, depending on the species.
A square has a perimeter of 28 feet. What is its area?
What is the Bohr model for beryllium
If the diameter of a circle is 8 ft what will the radius be???
2xy+xy-3x+x what is that
the length of a rectangle is 3 meters less than twice the width if the area is 104 square meters find the length
An increase in temperature of 10 degrees on the Celsius scale corresponds to an increase of how many degrees on the Fahrenheit scale
A square has a perimeter of 28 feet. What is its area?
How do I write a paragraph on weaknesses and strengths of my job