santosberlin santosberlin
  • 13-04-2018
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells four different jars of peanut butter. Determine which is the best​ buy, based on the cost per unit. 10 ounces for ​$0.91 24 ounces for ​$2.76 30 ounces for ​$3.24 40 ounces for ​$4.20 Which size jar is the best​ buy?

Respuesta :

leommelanie leommelanie
  • 16-04-2018
The answer would 10 ounces for 0.91
Answer Link

Otras preguntas

HELPPP PLEASE!!!!!!!!!
HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!! PLEASE
4. Kevin can clean a large aquarium tank in about 9 hours. When Kevin and Lara work together, they can clean the tank in 6 hours. Write a rational equation that
Describe events that altered the relationship between Libya in the United States in the 1980s
If b=7 and h=4 how much does A=bh
HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP
Problem and solution of Goldilocks and the the three bears
Need help checking if they are right
So I answered the first part, but don't know the second part. Can I please get help finishing it? Thank you! :)
Distribute and Combine Like Terms. 2(x + 7) - 2x