dareamharrisp74wwr dareamharrisp74wwr
  • 13-04-2018
  • Mathematics
contestada

if 3 3/4 lb. of candy costs 20.25 how much would 1lb. of candy cost

Respuesta :

prestonshelton
prestonshelton prestonshelton
  • 13-04-2018
Hello!

We know that 3 3/4 lb. of candy cost 20.25

We can divide these to get the cost of one pound

20.25/ 3 3/4 = 5.4

So 1 lb of candy cost $5.40

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

_____ is an adolescent's struggle for autonomy and differentiation, or personal identity.
98 POINTS & BRAINLIEST (MOST POINTS YOU CAN GET FOR A QUESTION) PLEASE HELP! I AM SO CONFUSED ABOUT THIS AND IM NOT SURE ABOUT THE RESONING! Please include
From 2001–2009, ______ prosecutions involved weapons of mass destruction
What were two ways that the United States acquired more territory? 1. The United States captured the British colonies of Africa. 2. The United States purchased
Research indicates that evidence is usually more persuasive when it is stated in specific rather than general terms
In the Greek Doctrine of Ethos man should try to balance between or rational behavior and Pathos or behavior driven by emotion is?
At a minimum, how often are nih-funded investigators required to receive conflict of interest training?
How can you prepare to resist the peer pressure to drink
If thermohaline circulation ceased, what might happen? Nothing; it's in the ocean. A significant change would occur in the rock cycle. A significant change wou
The angles of a pentagon measure x 2x 3x 4x and 5x. what is the measure of the smallest angle