Magalaki4461 Magalaki4461
  • 12-12-2019
  • Mathematics
contestada

If nuts cost $9.20 per pound how much will 2 1/4 pounds cost

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 12-12-2019

Answer:

$20.70

Step-by-step explanation:

One lb of nuts costs $9.20. You are buying 2 1/4 pounds, or 2.25 lbs.

To solve, multiply the unit price with the unit rate:

9.20 x 2.25 = 20.70

$20.70 would be the total cost.

~

Answer Link

Otras preguntas

did the stamp act achieve its goal ?
Identify four unusual properties of water that are a direct result of hydrogen bonding, and explain each in terms of hydrogen bonding
The book store is having a sale on bookmarks. Each bookmark is on sale for $0.84. Each student in Ms. Duke's class decides to buy a bookmark. There are 23 stud
1. The use of what is increasing drastically in the u.s
HURRY!!!35 POINTS!!!! Most high school students choose not to be in sexual relationships. Choosing not to engage in sexual contact is called abstinence. Imagine
Find The Inverse Of f(x) and its domain​
I need help.. 3/4= 12/x no links please
An 8-pack of beaded necklaces costs $4.44. What is the unit price, rounded to the nearest cent? per necklace Submit
Al hacer el corte del día en un restaurante, el administrador hace 3 rollos de billetes de la misma denominación, en el primero hay $1350, en el segundo $1700 y
HELP HELP HEEEEELPPP Use the table to answer the question. Substance Melting Point (°C) Boiling Point (°C) silicon 1,410 1 , 410 2,355 2 , 355 helium −272.2 − 2