haleym0409 haleym0409
  • 13-12-2019
  • Mathematics
contestada

Donna bought 3 bags of dog treats for $8.40. What is the cost per bag of dog treats?

Respuesta :

lolaosoch lolaosoch
  • 13-12-2019
2.8 is the andwer because when you divide 8.40 divide 3 it is equal to 2.8
Answer Link
MariaDen13 MariaDen13
  • 13-12-2019

Answer:

I think it's 2.8 because 8.4 divided by 3 equals 2.8

Step-by-step explanation:

If 3 bags cost $8.40, then to find how much you need to pay for 1 bag, you need to divide the cost for three bags by 3, which equals 2.8

Answer Link

Otras preguntas

Could an organism survive without one of its organs
What is 12% of 85 im having a hard time with this question
Could an organism survive without one of its organs
Why isn't badminton consider a sport to most of the people in United States?
A process with less than 100% efficiency is?
Wh does a soccer ball that is quickly rolling across a grass field slow and finally stops rolling
You are standing 100 Meters away from your car when an alligator appears 20meters away from you on the opposite side and you start to run with a speed of 5m/s w
A process with less than 100% efficiency is?
Danny reads 4 pages of a book each day.After 12 days, hes still has 82 pages left to read.How many pages does the book have?
Wh does a soccer ball that is quickly rolling across a grass field slow and finally stops rolling