bricetonm bricetonm
  • 13-01-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price if you can buy 48 ounces of goldfish for four dollars

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 13-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

48 oz for $ 4

4 / 48 = 0.083 rounds to 8 cents per oz

Answer Link

Otras preguntas

Find the LCM of the set of polynomials.4m^3p, 9mp^4, 18m^4p^2
Julia has $80. She wants to purchase a nail paint set for $16 ans earrings. She spends the rest of the money on earrings. Each pair of earrings cost $8. Write a
In the poem By Myself by Eloise Greenfield are there any metaphors, simlies or personifications. thank you
A loan of $900 will be repaid in 36 installment payments of $30.22 each. What the finance charge for the loan?
When environmental conditions are favorable, ________ is generally more beneficial for a fungal species. a. asexual reproduction b. sexual reproduction c. moving
A loan of $900 will be repaid in 36 installment payments of $30.22 each. What the finance charge for the loan?
Why is it important for scientists to be able to remove DNA from an organism? List two reasons.
anthony made 6 bouquets.if he used 3/4 of a bunch of flowers for each bouquet how many flower bunches did he need
Julia has $80. She wants to purchase a nail paint set for $16 ans earrings. She spends the rest of the money on earrings. Each pair of earrings cost $8. Write a
Why were Motte and Bailey castles replaced by stone castles?