scarsismylife scarsismylife
  • 15-01-2021
  • Mathematics
contestada

2 pounds of grapes cost $8 How do they cost per pound? How many pounds of grapes do you get per dollar?

Respuesta :

18michaeltucker
18michaeltucker 18michaeltucker
  • 15-01-2021

Answer:

$4 per pound and 0.25 pounds per dollar

Step-by-step explanation:

48 divided by 2 = $4

1 divided by 4 = 0.25

Answer Link

Otras preguntas

18 points for 2 questions. I really appreciate your help! :) 10. Translate triangle ABC 3 units right and 2 units down. 19. Identify a sequence of transformatio
PLEASE HELP, MUST GET DONE
The Russian term, glasnost, refers to the____of the Soviet government.
Lines of longitude and latitude are measured in
why do you think the filmmaker touched upon Dr. King's extramarital affairs and his smoking?
which of the following values is farthest to the left on the number line? 1/5 (0.1)^2 0.02
Answers plz answer right away
In what ways are mealtime in spanish speaking vountries similar to or different from those in the U.S
what led the axis powers to retreat from the soviet union
gabby and sydney bought some pens and pencils. Gabby bought 4 pencils for $6.71. Sydney bought 5 pens and 3 pencils for $7.12. Find the cost of each