raphael went to the store and bought 212 pounds of chicken for $9.00. What was the cost per pound of the chicken? Round your answer to the nearest cent, if necessary.
So your looking for your answer rounded to your nearest cent so you would divide the cost of the chicken breast ($9.00) by the pounds he can get the cost (2 1/2).